Ašiniai ar išcentriniai ventiliatoriai?

Lauryna/ November 19, 2018/ Vėdinimo sistemos/

Renkantis ventiliatorių, reikia apsvarstyti visus teigiamus ir neigiamus rūšių parametrus, individualiai pasirenkant labiausiai tinkama variantą panaudojimui. Ventiliatorių pagrindinės ir konkuruojančios rūšys yra ašiniai ir išcentriniai. Kadangi skiriasi jų struktūra, mechaninės savybės, dėl to tenka pripažinti, kad tarp jų yra kardinalūs skirtumai.
 
Ašiniai ventiliatoriai

Šie kildinami iš viduramžiuose atsiradusio pirmtako, kurio veikimas buvo žymiai paprastesnis, o pats pavadinimas atspindi sukuriamą oro srauto kryptį. Tinkami naudojant su mažo oro pasipriešinimu, nes ašiniai ventiliatoriai kuria mažą slėgį, ir esant trukdžiams galimas ventiliatoriaus veikimo proceso momentinis sulėtėjimas. Šis ventiliatorius, nors sukuria mažą oro slėgį, tačiau daro tai labai dideliais kiekiais.

Ašiniai ventiliatoriai gali būti pritaikyti namuose, taip pat ir pramonėje, jeigu nėra siaurų ir ilgų, su alkūnėmis vamzdžio tunelių, prie kurių montuojama. Namų sąlygose šie ventiliatoriai yra geriausiai pritaikomi, nes nėra didelio pasipriešinimo.

Išcentriniai ventiliatoriai

Tokio tipo ventiliatoriai gali sukurti skirtingą oro slėgį, priklausomai nuo menčių struktūros ir panaudojimo tikslo. Išcentriniai ventiliatorių mentės gali būti: tiesios, į priekį lenktos, į galą lenktos. Funkcionaliausias veikimas pasižymi su į priekį lenktomis mentelėmis, nes sukuriamas didžiausias slėgis, tačiau procesas yra lėtas, gaunama mažiau oro. Nors tiesios mentės nepasižymi dideliu naudingumo koeficientu, tačiau jos tinkamos ten, kur labai užterštas oras, nes prie jų nelimpa dulkės ir kiti, proceso įtakai turintys dalykai.

Tinkami naudoti išcentriniai ventiliatoriai pramonėje ir įrenginėjant į produkciją darbo specifiniuose, bei masinei auditorijai pasiekiamuose produktuose.

Kuo skiriasi ašiniai ventiliatoriai nuo išcentrinių ventiliatorių?

1. Ašiniai ventiliatoriai greičiau nusidėvi, negu išcentriniai. Taip yra todėl, nes ašiniai ventiliatoriai dirba greičiau, padarant daugiau apsisukimų, todėl tampa natūralu, kad greičiau ir nusidėvi, tačiau ašiniai ventiliatoriai po to gali dar tinkamai atlikti savo funkcijas.
2. Dėl didesnio oro srauto ašiniai ventiliatoriai yra triukšmingesni, todėl išcentriniai ventiliatoriai yra geresnis pasirinkimas, jeigu patalpose vertinama ir reikalinga tyla.
3. Išcentrinių ventiliatorių veikimui kliūtys nesudaro papildomų nemalonumų, kai tuo tarpu ašiniai ventiliatoriai yra labiau pažeidžiami. Ašiniai ventiliatoriai gali staiga sustoti negrįžtamai esant stambesniam kliuviniui.

Vertinant tiek ašinių, tiek išcentrinių ventiliatorių privalumus ir trūkumus, tenka pagalvoti, su kokia funkcija ar jos neišpildymu galimoje situacijoje nepakenktu panaudojimo idėjai.

Daugiau informacijos apie ventiliatorius: nit.lt