Rekuperatoriai – oro vėdinimo įrenginiai

administratorius/ December 17, 2013/ Rekuperatoriai/

Naujos statybos būstas nuolatos ieško įvairių sprendimų, kaip sutaupyti energiją, o esamas vėdinimo sistemas paversti kur kas efektyvesnėmis. Kondicionavimo sistemos dideliuose pastatuose reikalauja labai daug elektros energijos, todėl akys nuolat krypsta į naujausias savaiminio oro pašildymo technologijas. Tai rekuperatoriai.

Rekuperatoriai yra įvairaus dydžio prietaisai su viduje esančiais vamzdeliais arba plokštelėmis, kuriais cirkuliuoja oras. Jei kondicionierius veikia šaldytuvo principu, kur freonas atšaldo šiltą orą, tai rekuperatorius jokių cheminių medžiagų neturi, nes šiltas oras šildo šaltą, iš lauko ateinantį orą. Visa tai veikia gana paprastai. Vienais vamzdeliais eina šaltas oras, jis praeina pro šiltą patalpos orą, kuris turi būti išmestas į lauką, nes jis jau pakankamai prisipildęs bakterijomis, dulkėmis ir drėgme. Kad būtų paprasčiau, įsivaizduokite apledėjusį traukinį, kuris įvažiuoja į 25 laipsnių temperatūra apšiltintą tunelį. Po kurio laiko traukinys išvažiuoja iš tunelio tik jau su nutirpdytais ledais, tačiau vis dar šaltą. Taip ir rekuperatorius paima šaltą orą iš išorės ir pravaręs jį per šilto oro talpas sušildo iki norimos temperatūros. Norima temperatūra pasiekiama priklausomai nuo oro cirkuliavimo greičio, taigi -20 laipsnių orą sušildyti iki +10 užtruks kiek ilgiau nei +5 laipsnių orą sušildyti iki +15.

Rekuperatoriai gali būti ir labai maži, ir labai dideli, priklausomai nuo to kokiais kiekiais orą reikia pumpuoti į namus. Jei namai dideli, bus reikalingas galingas rekuperatorius su didelėmis talpomis orui. Jei reikalinga vėdinti maža patalpa, pavyzdžiui, palėpė ar gamybinė patalpa, tiks ir mažesnis rekuperatorius.

Rekuperatoriai yra gana naujas išradimas, nors pats principas jau buvo žinomas labia seniai. Kai kurios funkcijos yra paimtos ir iš kondicionavimo sistemų, tačiau priešingai nei kondicionieriai, rekuperatoriai neturi jokio freono ar kitų cheminių medžiagų, taip pat ir šildymo rėlės. Tai nėra šildytuvas! Šildymo funkciją atlieka kondicionieriai. Rekuperatoriai tik išmeta šiltą orą juo pašildydami įeinantį šaltą. Tai esminis skirtumas.

Rekuperatoriai yra vėdinimo sistemos dalis. Jie turi nemažai papildomų funkcijų, kurios praverčia vėdinant namus. Viena jų – CO2 jutiklis, fiksuojantis padidėjusį anglies dvideginio kiekį ore. Kai jis pasiekia tam tikrą ribą, automatiškai įsijungia rekuperatorius ir pradeda vėdinti patalpas. Tai ypač naudinga, kai namuose kūrenamas židinys. Taip pat rekuperatoriai gali veikti skirtingais rėžimais priklausomai nuo metų laiko. Jų galimybės iš ties labai plačios ir vis tobulinamos didžiausių gamintojų.