Aukštųjų technologijų įranga Lietuvoje

Administratorius/ January 14, 2015/ Aukštųjų technologijų laboratorinė įranga

Aukštųjų technologijų įrangą laboratorijoms gamina tokios šalys gigantės kaip Vokietija, Jungtinės Amerikos Valstijos, Šveicarija, Italija, Prancūzija, Taivanas, o tarp jų ir Lietuva. Vilniuje įkurta įmonė „Šviesos konversija“ yra daugiaspalvių femtosekundinių lazerių gamybos pradininkė ir lyderė visame pasaulyje, nes jų gaminama aukštųjų technologijų įranga užima apie 80 procentų viso pasaulio rinkos. Tai faktas kuriuo lietuviai gali didžiuotis, tačiau daug kas šio fakto nė nežino arba tik yra girdėję kaip abejotiną gandą. Taigi, tai grynų gryniausias pasididžiavimo objektas. „Šviesos konversija“ turi užsakovų iš daugiau nei 40-ies pasaulio šalių Europoje, Azijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Kartu su įmonės „Šviesos konversija“ atidarymu, jos įkūrėjai fizikas Romas Danielius ir profesorius emeritas Algis Petras Piskarskas, užsiėmė tvirtas pozicijas aukštųjų technologijų pramonės rinkoje.

Lietuvoje yra laboratorijų, tačiau ne visos laboratorijos yra pritaikytos darbui su mikro ir nanoobjektais bei struktūromis. Kad nanoobjektų masyvai liktų nepakitę ir visas projekto procesas nenueitų veltui, reikalinga ne tik tinkama patalpos drėgmė, temperatūra ir slėgis, bet ir kuo minimalesnė mikrobų, dulkių ir aerozolių koncentracija patalpoje. Specialiai darbui su mikro, nanoobjektais ir struktūromis yra sukurta speciali laboratorija, kuri vadinama švariuoju kambariu. Pirmas (ir kol kas vienintelis) toks kambarys įrengtas 2013 metais Kauno technologijų universiteto Studentų miestelyje, Nacionaliniame atviros prieigos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centre. Švariojo kambario lubose įrengti efektyvūs filtrai dideliais paviršiais, kurie orą filtruoja taip dažnai, kad esmingai sumažintų pašalinių dalelių koncentraciją.

Taigi, Lietuvoje tyliai vyksta lietuviams ir visam pasauliui reikšmingi darbai, apie kuriuos mes kartais nė nenumanome arba tiesiog nesidomime. Bet sužinoti – visuomet malonu.

Share this Post